Deklaracja dostępności

Ogród Zoologiczny w Poznaniu to dwa tereny: Stare ZOO i Nowe ZOO. Stare ZOO  to miejski park, do którego wstęp jest bezpłatny,  z pojedynczymi wybiegami zwierząt oraz Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych i Muzeum Zoo i Lwa. Zwiedzenie Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych wymaga zakupu biletu w kasie tuż za wejściem. Nowe ZOO – to duży, częściowo leśny obszar,  położony na obrzeżach Poznania. Staramy się aby oba obszary były maksymalnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Teren Starego ZOO, szczególnie jego część parkowa pozbawiona jest poważniejszych przeszkód architektonicznych, Dom Żółwia – budynek przeznaczony dla żółwi różnych gatunków wyposażony jest w panoramiczne okna sięgające poziomu ziemi umożliwiające obserwację zwierząt z zewnątrz także z wózka inwalidzkiego. Na terenie Muzeum Historii ZOO i Lwa w Starej Lwiarni znajduje się pomieszczenie z wyposażonym w hydrauliczny siłownik łóżkiem, umożliwiającym przewijanie osób dorosłych z niepełnosprawnościami.

Ekrany dotykowe w Muzeum Historii ZOO i Lwa będą do końca kwietnia wyposażone w naklejki informacyjne w alfabecie Braile’a oraz w pliki dźwiękowe, umożliwiające odsłuchanie ich treści merytorycznych w połączeniu z elementami audiodeskrypcji prezentowanych zdjęć i grafik.

Wstęp do Nowego ZOO jest płatny. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich asystenci mogą korzystać z biletów ulgowych możliwych do nabycia w kasie biletowej, biletomatach oraz on-line. Teren Nowego ZOO jest terenem trudno dostępnym ze względu na swój leśny charakter oraz ze względu na topografię. Wzniesienie tzw. Białej Góry sprawia, że niektóre drogi są strome. Od początku sezonu wiosennego osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz osoby im towarzyszące będą mogły zaopatrzyć się w specjalną mapkę informującą o nachyleniu terenu na poszczególnych alejkach. Na terenie Nowego ZOO znajdują się toalety przeznaczone dla osób ze specjalnymi potrzebami: przy wejściu głównym od strony ul. Krańcowej, w pobliżu Azylu Niedźwiedziego ok. półtora kilometra od wejścia, w budynku Słoniarni (około dwa i pół kilometra od wejścia) oraz w budynku Nowej Żyrafiarni – około trzech kilometrów od wejścia.

Kasy wyposażone są w drewniany podjazd. W budynku Słoniarni znajdują się windy umożliwiające przejazd do toalet i na taras widokowy. Budynek Nowej Żyrafiarni umożliwia obserwację żyraf i nosorożców z poziomu parteru bez przeszkód architektonicznych.

W sezonie (od kwietnia do października) po terenie Nowego ZOO jeździ bezpłatna kolejka zatrzymująca się na pięciu przystankach. Drugi wagonik kolejki umożliwia przejazd osobom na wózkach, nazwy przystanków i gatunki zwierząt znajdujące się w ich pobliżu są podawane z głośników znajdujących się w wagonikach kolejki. Od nowego sezonu w partii wejściowej możliwe będzie bezpłatne wypożyczenie dwóch wózków inwalidzkich.

Po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (pod numerem Działu Edukacji  61 8 72 07 73, mail: ddnowezoo@zoo.poznan.pl) możliwe jest zwiedzanie Nowego ZOO z wykorzystaniem bezpłatnego meleksa ze specjalną platformą umożliwiającą przejazd wózka inwalidzkiego oraz kilku osób towarzyszących. W przejazdach przez ZOO, w zależności od życzenia może wziąć udział przewodnik, można też ustalić tematykę wycieczki).

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym istnieje możliwość zwiedzania Nowego ZOO z asystentem – przewodnikiem dla osób niewidomych i niedowidzących, asystentem osób z niepełnosprawnością narządów ruchu z podstawowym zakresem znajomości Polskiego Języka Migowego. ( pod numerem telefonu Działu Edukacji  61 8 72 07 73, mail: ddnowezoo@zoo.poznan.pl).

Strona internetowa www.zoo.poznan.pl – wyposażona jest w specjalną nakładkę umożliwiajacą zmianę kontrastu i koloru wyświetlanych tekstów i grafik, powiększenie tekstu, powiększenie odstępów między liniami oraz zatrzymanie animacji na stronie.

W roku 2022 strona umożliwiać będzie korzystanie z plików mp3 stanowiących nagrane audiodeskrypcje poszczególnych mieszkańców wybiegów oraz plansz edukacyjnych, plików mp4 z krótkimi filmami opisującymi mieszkańców Nowego i Starego ZOO w Polskim Języku Migowym. Filmy możliwe do obejrzenia na kanale youtube poznańskiego ZOO będą miały wersje z audiodeskrypcją.

Organizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Szczegóły w zakładce: Dostępna Edukacja.

W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt, jeśli nie możemy odebrać, oddzwaniamy:

Remigiusz Koziński, tel. 663 110 436, mail: r.kozinski@zoo.poznan.pl