Deklaracja dostępności

Ogród Zoologiczny w Poznaniu to dwa tereny: Stare ZOO i Nowe ZOO. Stare ZOO  to miejski park, do którego wstęp jest bezpłatny,  z pojedynczymi wybiegami zwierząt oraz Pawilonem Zwierząt Zmiennocieplnych i Muzeum Zoo i Lwa. Zwiedzenie Pawilonu Zwierząt Zmiennocieplnych wymaga zakupu biletu w kasie tuż za wejściem. Nowe ZOO – to duży, częściowo leśny obszar,  położony na obrzeżach Poznania. Staramy się aby oba obszary były maksymalnie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami.

Teren Starego ZOO, szczególnie jego część parkowa pozbawiona jest poważniejszych przeszkód architektonicznych, Dom Żółwia – budynek przeznaczony dla żółwi różnych gatunków wyposażony jest w panoramiczne okna sięgające poziomu ziemi umożliwiające obserwację zwierząt z zewnątrz także z wózka inwalidzkiego.

W Muzeum Historii ZOO i Lwa w Starej Lwiarni znajduje się „komfortka” – pomieszczenie z łóżkiem wyposażonym w hydrauliczny siłownik, umożliwiającym przewijanie osób dorosłych.
Osoby chcące skorzystać proszone są o kontakt pod numerem: 513 036 021.

Ekrany dotykowe w Muzeum Historii ZOO i Lwa będą do końca 2024 roku wyposażone w naklejki informacyjne w alfabecie Braille’a oraz w pliki dźwiękowe, umożliwiające odsłuchanie ich treści merytorycznych w połączeniu z elementami audiodeskrypcji prezentowanych zdjęć i grafik.

Wstęp do Nowego ZOO jest płatny. Osoby z niepełnosprawnościami oraz ich asystenci mogą korzystać z biletów ulgowych możliwych do nabycia w kasie biletowej, biletomatach oraz on-line. Teren Nowego ZOO jest terenem trudno dostępnym ze względu na swój leśny charakter oraz ze względu na topografię. Wzniesienie tzw. Białej Góry sprawia, że niektóre drogi są strome. Osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich oraz osoby im towarzyszące mogą zaopatrzyć się w specjalną mapkę informującą o nachyleniu terenu na poszczególnych alejkach i trudnych do pokonania odcinkach.

Na terenie Nowego ZOO znajdują się toalety przeznaczone dla osób ze specjalnymi potrzebami: przy wejściu głównym od strony ul. Krańcowej, w pobliżu Azylu Niedźwiedziego ok. półtora kilometra od wejścia, w budynku Słoniarni (około dwa i pół kilometra od wejścia) oraz w budynku Pawilonu Żyraf i Nosorożców. W tym samym pawilonie znajduje się też „komfortka” – pomieszczenie umożliwiające przewinięcie osoby dorosłej. Na chwilę obecną skorzystanie z „komfortki” jest niemożliwe z uwagi na trwające prace remontowe Pawilonu Żyraf i Nosorożców. Prawdopodobnie prace zostaną zakończone z końcem kwietnia 2024 roku, o czym będziemy informować Państwa na naszej stronie internetowej.

Kasy wyposażone są w drewniany podjazd. Do kas, od pomieszczeń kasowych do wejścia i od wejścia do toalety dla osób ze szczególnymi potrzebami kierują linie prowadzące uzupełnione o pola uwagi w miejscach wymagających wzmożonej czujności.

W budynku Słoniarni znajdują się windy umożliwiające przejazd do toalet i na taras widokowy. Budynek Pawilonu Żyraf i Nosorożców umożliwia obserwację zwierząt z poziomu parteru bez przeszkód architektonicznych.
Dotarcie do pomieszczeń toaletowych i etykiet informacyjnych wewnątrz budynku ułatwiają linie prowadzące uzupełnione o pola uwagi.

W sezonie (od kwietnia do października) po terenie Nowego ZOO jeździ bezpłatna kolejka zatrzymująca się na pięciu przystankach. Drugi wagonik kolejki umożliwia przejazd osobom na wózkach, nazwy przystanków i gatunki zwierząt znajdujące się w ich pobliżu są podawane z głośników znajdujących się w wagonikach kolejki. W partii wejściowej możliwe jest bezpłatne wypożyczenie dwóch wózków inwalidzkich.

Po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej (pod numerem Działu Edukacji 61 8 72 07 73, mail: ddnowezoo@zoo.poznan.pl) możliwe jest zwiedzanie Nowego ZOO z wykorzystaniem meleksa ze specjalną platformą umożliwiającą przejazd wózka inwalidzkiego oraz kilku osób towarzyszących. W przejazdach przez ZOO, w zależności od życzenia może wziąć udział przewodnik, można też ustalić tematykę wycieczki). Po zakupie biletu do ZOO – sam przejazd po Ogrodzie i przewodnik nie są związane z żadnymi dodatkowymi opłatami.

Po wcześniejszym kontakcie telefonicznym istnieje możliwość zwiedzania Nowego ZOO z asystentem – przewodnikiem dla osób niewidomych i niedowidzących, asystentem osób z niepełnosprawnością narządów ruchu z podstawowym zakresem znajomości Polskiego Języka Migowego. ( pod numerem telefonu Działu Edukacji  61 8 72 07 73, mail: ddnowezoo@zoo.poznan.pl).

Strona internetowa www.zoo.poznan.pl – wyposażona jest w specjalną nakładkę umożliwiającą zmianę kontrastu i koloru wyświetlanych tekstów i grafik, powiększenie tekstu, powiększenie odstępów między liniami oraz zatrzymanie animacji na stronie.

W roku 2025 strona umożliwiać będzie korzystanie z plików mp3 stanowiących nagrane audiodeskrypcje poszczególnych mieszkańców wybiegów oraz plansz edukacyjnych, plików mp4 z krótkimi filmami opisującymi mieszkańców Nowego i Starego ZOO w Polskim Języku Migowym. Filmy możliwe do obejrzenia na kanale YouTube poznańskiego ZOO będą miały wersje z audiodeskrypcją.

Organizujemy zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży ze szczególnymi potrzebami. Szczegóły w zakładce: Dostępna Edukacja.

W razie wątpliwości i pytań prosimy o kontakt, jeśli nie możemy odebrać, oddzwaniamy: Remigiusz Koziński, tel. 663 110 436, mail: r.kozinski@zoo.poznan.pl

 

 

Ostatnia aktualizacja: 27 marca 2024